پنج شنبه ٢٧ دی ١٣٩٧
اخبار > در گفت و گوی اختصاصی روزنامه "دنیای خودرو" با مدیر بیمه های اتومبیل بیمه "ما" اعلام شد:استقبال گسترده از بیمه بدنه خودروهای بالای 140 میلیون تومان در 3 ماه اخیر


  چاپ        ارسال به دوست

در گفت و گوی اختصاصی روزنامه "دنیای خودرو" با مدیر بیمه های اتومبیل بیمه "ما" اعلام شد:استقبال گسترده از بیمه بدنه خودروهای بالای 140 میلیون تومان در 3 ماه اخیر

وزن بیمه بدنه خودرو در صنعت بیمه نسبت به بیمه های دیگر از جمله بیمه شخص ثالث بسیار ناچیز است. شاید اختیاری بودن این بیمه باعث شده بیشتر مردم به آن به چشم یک بیمه لوکس و کاملا اختیاری نگاه کنند. البته در چند ماه گذشته بیمه بدنه خودروهای نامتعارف خبرساز شد و برخی از صاحبان این خودروها از آن استقبال کرده اند. برای بررسی چند و چون بیشتر بیمه بدنه خودروهای نامتعارف با امیر کهن، مدیر بیمه های اتومبیل بیمه "ما" و عضو سندیکای بیمه گران ایران به گفت و گو نشستیم.به گفته وی از زمان ابلاغ قانون جدید بیمه شخص ثالث، یعنی از 29 حرداد ماه 95 ، بیمه بدنه خودروهای نامتعارف، موضوعیت یافت و آیین نامه آن در 19 مهر ماه امسال توسط بیمه مرکزی به شرکت های بیمه برای اجرا ابلاغ شده است.آقای کهن در این گفت و گو به این نکته اشاره کرد که دارندگان خودروهای نامتعارف این نکته را بدانند که تمام خسارت وارده را از محل بیمه نامه شخص ثالث مقصر حادثه نمی توانند دریافت کنند و بهتر است نسبت به بیمه بدنه خودرو خود اقدام کنند.

 

نقل قول هایی از طرف بیمه مرکزی درباره اجباری بودن بیمه بدنه خودرهای نامتعارف -همان خودرهایی  که بر پایه نصف قیمت دیه بالای 140 میلیون تومان قیمت دارند- امری الزامی است. آیا واقعا اینطور است؟

قبل از هرچیز باید بگویم اگر قرار باشد که بیمه بدنه خودروهای نامتعارف الزامی باشد، باید برای آن مصوبه قانونی وجود داشته باشد. در واقع بیمه بدنه ذاتا از خانواده بیمه های اختیاری است و توصیه بیمه مرکزی این است که دارندگان خودروهای نامتعارف این کار را انجام دهند. موضوع بیمه بدنه در خودروهای نامتعارف از زمان ابلاغ قانون جدید بیمه شخص ثالث، یعنی از 29 خرداد ماه 95 موضوعیت یافت و برای تشریح این موضوع قانونگذار باید آیین نامه آن را آماده می کرد و آیین نامه هم در 19 مهرماه امسال توسط بیمه مرکزی به شرکت های بیمه برای اجرا ابلاغ شد. طبق این آیین نامه بیمه بدنه خودروهای خاص و نامتعارف اجباری نیست و الزامی برای آن وجود ندارد، اما نهاد ناظر توصیه می کند که افرادی که خودروهای نامتعارف دارند بیمه بدنه خودرو را انجام دهند. ضمن اینکه در قانون جدید بیمه شخص ثالث، موضوع بحث بیمه مسئولیت افراد نسبت به خودروهای نامتعارف نسبت به اتومبیل های متعارف حل شده است. اتومبیل نامتعارف اتومبیلی است که قیمت آن نصف دیه سال باشد و با توجه به نرخ دیه 280 میلیون تومانی امسال، قیمت متعارف یک اتومبیل140میلیون تومان است و بالاتر از آن خودروی نامتعارف است. در واقع اگر به خودرویی که ارزش آن بیش از 140 میلیون تومان باشد خسارت ببیند، به نسبت آن خسارت مسئولیت است و دارندگان این خودورها باید برای جبران خسارت بیمه بدنه خریداری کنند و در غیراین صورت مسئولیت خسارت به عهده خودشان است.

با وجود اختیاری بودن این بیمه، اما توصیه شما به دارندگان خودروهای نامتعارف چیست؟

توصیه من این است افرادی که دارای خودروهای نامتعارف هستند برای اینکه در حوادث رانندگی که زیان دیده واقع می شوند، بتوانند حق و حقوق خود را بگیرند حتما بیمه بدنه را تهیه کنند. طبق بخشنامه دستورالعمل نحوه تعیین خسارت و ماده 8 قانون بیمه اجباری خسارات وارد شده به شخص ثالث در اثر حوادث ناشی از وسایل نقلیه ابلاغ شده، خسارت خود را دریافت کنند. در واقع خسارت بدنه خودروی نامتعارف تا مبلغ 140 میلیون تومان محاسبه می شود و بیشتر از آن بر عهده دارندگان این خودروها است. بنابراین دارندگان خودروهای نامتعارف این نکته را باید بدانند که تمام خسارت وارده را از محل بیمه نامه شخص ثالث مقصر حادثه نمی توانند دریافت کنند و به این نتیجه خواهند رسید که نسبت به بیمه بدنه خودرو خود اقدام می کنند.

آیا با اجرای این آیین نامه میزان مراجعه دارندگان این خودروها به شرکت بیمه شما افزایش یافته است؟

بله. در همین چند ماه از ابلاغ این آیین نامه گذشته است بیش از 30 درصد بیمه بدنه این خودروها افزایش یافته است. به دلیل اینکه مردم آگاه شدند که اگر خودروی نامتعارف انها آسیب ببیند ، نمی تواننند خسارات خود را کامل از بیمه شخص ثالث دریافت کنند برای همین با تهیه بیمه بدنه به راحتی می توانند مازاد خسارت خود را دریافت کنند.

آقای کهن چه عواملی در تعین نرخ بیمه بدنه توسط شرکت تاثیرگذار است؟

نرخ  و تعرفه پایه بیمه بدنه در شرکت های مختلف متفاوت است. علاوه بر آن نحوه رانندگی مالک خودرو، سوابق عدم خسارت و حتی سوابق عدم خسارت بیمه شخص ثالث هم برای محاسبه بیمه بدنه در نظر گرفته می شود. در واقع شرکت های بیمه به نوعی مالک خودرو را هویت سنجی می کنند. اما میانگین آنچه در صنعت بیمه در حال حاضر وجود دارد، حدود 3/1 درصد سرمایه خودروهای غیر متعارف، حق بیمه بدنه محسوب می شود.

بیمه بدنه علاوه بر خسارت تصادف، شامل چه چیزهای دیگری می شود؟

بیمه بدنه تنها شامل تصادف نیست بلکه شکستن شیشه، پاشیده شدن مواد اسیدی، سیل، زلزله، آتش سوزی هم شامل بیمه بدنه می‌شود. بیمه این موارد جزء دغدغه های امروزی مردم است و مردم با پرداخت درصدی می توانند در کنار بیمه بدنه خودرو همه این دغدغه های خود را برطرف کنند و شرکت های بیمه با دریافت حق بیمه بدنه این موارد آنها را تحت پوشش بیمه بدنه قرار دهند.  به عنوان مثال اگر در زلزله خودرویی زیرآوار بماند و بیمه بدنه داشته باشد، مالک خودرو می تواند خسارت خود را دریافت کند.

به عنوان آخرین پرسش؛ چند درصد پرداخت بیمه بدنه توسط شرکت شما برای تصادف خودروهای نامتعارف است؟

این دسته از خودروهای سیستم‌های ایمنی و هشداردهنده بسیار پیشرفته ای دارند تا حدی که یک راننده حین رانندگی ایمنی نسبتا خوبی دارد. به همین دلیل هم زمانی که این خودروها تصادف می کنند یا زیان می بینند، به ندرت در بروز حادثه نقش دارند. بنابراین خروجی خسارت این دسته از خودروها  برای شرکت های بیمه منطقی است و اگر این خودروها  در تعداد بالایی بیمه شوند برای شرکت ها سود آور است. ضمن اینکه کاهش نرخ پایه و افزایش تعداد و ایمنی بودن این خودروها باعث می شود تا شرکت های بیمه به طور معمول پرداخت زیر 50 درصد خسارت بیمه این گروه از خودروها را تجربه کنند.

روزنامه دنیای خودرو

 


٠٨:٤٨ - سه شنبه ١٧ بهمن ١٣٩٦    /    شماره : ٧٠١    /    تعداد نمایش : ٩٣٤تقویم